Ensamstående och ensamstående!
Ordet ensamstående kan betyda mycket för varje enskild individ! Vad innebär ordet ensamstående för dig?
För mig är ordet ensamstående inget som direkt betyder något negativt! För mig betyder ordet ensamstående att man är ensam med sitt/sina barn, där barnen inte har någon som helst kontakt med pappan, varken via telefonsamtal eller via umgänge.
Tuva-Li har ingen som helst kontakt med sin pappa, han har tydligt gjort klart via ett brev till familjerätten att han inte vill ha någon som helst kontakt med henne, varken via brev, samtal eller umgänge. För mig har det redan från den dagen hon föddes inneburit att jag har ensam vårdnad om henne. Vilket indirekt betyder att jag är ensamstående.
Vad betyder ordet ensamstående för dig? Jag hör många gånger folk säga att de är ensamstående fast barnet/barnen både pratar och träffar sin andra förälder och att de även sover över varannan vecka eller helg.
Självklart innebär ordet olika för alla och jag säger inte att ditt eller mitt skäl till hur vi tolkar ordet är fel på något vis, jag är bara nyfiken på vad du anser att just ordet ensamstående innebär!
Du får mer än gärna skriva en kommentar om hur du tänker angående frågan. Som sagt inga rätt eller fel, jag är nyfiken på allas åsikter och tankar ♥

23 kommentarer
Anna
Ensamstående för mig betyder precis det du skriver: Man har ingen “hjälp” av den andra föräldern. Är man separerad då är man “inte” ensamstående för du kan lyfta luren och få “hjälp” med tankar och funderingar som rör barnet/barnen.
Kram
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Nä det är precis min tanke angående ordet “ensamstående”, att man är ensam i allt som har med barnet/barnen att göra. Kram ❤
Mirre - Sweetwords
Ordet ensamstående är för mig inget fel i det då någon är det, ser det inte som hårt eller så då. Men för mig som lever med BQ och har den vardagen skulle ju såklart ensamstående kännas ledsamt och tråkigt.
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Precis! Allt är ju en tolkningsfråga och inget är rätt eller fel i hur man känner kring ordet.
M
Jag var ensamstående men det ej idag. Jag och barnets pappa har alltid haft kontakt även om den ej varit så bra. Ensamstående för mig är att man är själv i förhållandet till barnen. Det finns ingen pappa som kommer hem efter jobbet liksom. Jag har gjort allt från ledsna nätter till spyor mm. Det betyder olika för alla. Jag tog hela laset själv liksom. Pappan var ingen jag kunde räkna med men hans på ett litet hörn.
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Ja det är min definition av ordet ensamstående med, att man är ensam med barnet/barnen..
Moa Kandelin
Håller med dig i din beskrivning av ordet.
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Ja för mig innebär ordet ensamstående att man faktiskt är ensam utan någon hjälp från den andra föräldern..
Sara
För mig är ensamstående när man är ensam med barnen oavsett om pappan finns med i bilden eller inte. Om jag och min man skulle skilja oss så kommer jag anse att jag är ensamstående. För då är jag ju “ensam” när barnen är hos mig. Ja, jag kan ringa pappan i så fall men där pappan inte finns med i bilden så har man ofta någon annan man kan ringa och be om hjälp. 🙂
Som du skrev så finns det inga rätt och fel i denna frågan och detta är vad jag tycker. 🙂
Kram
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Nä men precis – allt är en tolkningsfråga från person till person 🙂
Netti Starby
Vad intressant! Jag har mina barn varannan vecka och lever utan en partner. Funderar på om jag då kallas för singelmamma? Kramis
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Alla tolkar vi ju olika och det är intressant att se hur andra tolkar det 🙂
Madde / ★ Livet som mamma, lärare och doula i Dalarna ★
Ensamstående räknas ju inte bara som personer med eller utan barn. Det har ju en koppling till enfamiljshem eller vad man ska säga. Jag är ensamstående i bemärkelsen utifrån myndigheter och sånt. Är riktigt glad över att sonens pappa och jag har så god kontakt även om vi inte är ett par. Jag benämner mig själv som förälder. Även om jag även ibland får säga att jag ensamstående eftersom samhället är uppbyggt så. Känner väl egentligen inte att själva ordet bekommer mig.
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Intressant att se hur andra tolkar det tycker jag 😀
Silly Me
Jag kan inte förstå hur man inte vill träffa sitt barn. 🙁
Ensamstående för mig är som i ditt fall. Man har ensam vårdnad.
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Precis min tanke med ordet “ensamstående” men intressant att se hur andra tolkar det.
Emma
För mig är ensamstående det du skriver.
Och sen måste jag även tillägga att ensamstående som du skriver ha super krafter. Jag är galet imponerad och har en helt annan syn på människor som tar hand om sina barn helt själv utan partner på något sätt.
Jag är själv uppvuxen med bara mamma och efter jag fick barn själv säger jag bara WOW vilket jobb ni gör.
Sen som du med skriver man kan se ensamstående på olika sätt men när man lever i en separation ich man delar vårdnaden på barenet/barnen ser jag det mer som separerad inte ensamstående.
Intressanta frågor med ett intressant ämne
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Det är så jag känner med ordet ensamstående och jag tror att många tolkar det som jag gör.
Jenny
För mig är man ensamstående om man bor ensam med sina barn.
Man är inte ensamstående om man har en sambo eller man…
Min mamma var ensamstående, men jag hade ändå kontakt med min pappa. Min pappa var inte ensamstående då han hade sambo…
Men som sagt, ordet har kanske olika innebörd för olika personer!
Kram kram
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Ja men precis! Ordet betyder olika för alla 🙂
Finns inget rätt eller fel.
Kram kram
Jennifer Queen
Ensamstående för mig är som jag har det i dagens läge: att C är hos sin pappa varannan helg och hos mig alla andra dagar 🙂
Idag så ger jag verkligen min mamma cred för att hon tog hand om mig, Marcus och Micael som ensamstående <3
Sofia Werlin: mammalivet och hälsolivet
Ja precis, ordet ensamstående är ju så olika för alla!
Frazkhoall
generic cialis compare cialis pills
http://cialis-walmart.shop – cialis over counter
buy cialis online dogpile web search
cialis over the counter at walmart
– cialis discussion boards
buy cialis online aim address